• czwartek , 22 Październik 2020
3 SPOSOBY NA SKUTECZNE UNIKANIE KONFLIKTÓW.

3 SPOSOBY NA SKUTECZNE UNIKANIE KONFLIKTÓW.

Konflikt to zło i nie daj sobie wmówić, że warunkuje jakiś rozwój. Zabiera czas, energię i dobre samopoczucie. Jak się przed nim bronić? Można np. zostać ślepym czasowstrzymywaczem z amnezją.

Sposób nr 1:  „Na ślepca”

(fachowo: unikanie)

To łatwe. Po prostu nie zauważasz problemu, obchodzisz go ostrożnie na odległość kija. Jako niewidomy nie widzisz twarzy człowieka, który czuje się coraz bardziej przez Ciebie lekceważony. A to przecież nie jest żadna ignorancja! To znakomity sposób na zachowanie świętego status quo. W dodatku na pewno budzi mniejsze emocje niż otwarta walka o spełnienie cudzych żądań.

Sposób nr 2: „Czasowstrzymywacz”

(fachowo: odwlekanie)

Kiedy już już wydawałoby się, że konflikt jest nieunikniony, spowalniasz lub zatrzymujesz czas. Trzeba poczekać, bo może wydarzy się coś, co załatwi sprawę. Może konieczne zmiany zajdą same z siebie, a może spadnie meteoryt i w ogóle nie będzie potrzeby zastanawiania się, co z tym fantem. Jest co prawa szansa, że nic takiego się nie wydarzy i błahy problem urośnie do niespodziewanych rozmiarów. Ale przecież jest nadzieja, że może ten meteoryt…

Sposób nr 3: „Na szlachetną amnezję”

(fachowo: łagodzenie)

Krótko mówiąc: zapominasz, że Ty  też masz swoje potrzeby, interes i granice. Natomiast zaspokojenie cudzych, pozwoli Ci uniknąć przepychanki, czyje ważniejsze, czyje ma być na wierzchu. W dodatku można poczuć się mniejszym egoistą, niż strona przeciwna, która nie pomyślała o tym, by się poświęcić. Konflikt to zło. Egoizm to zło. W sumie to można poczuć się zwycięzcą!

Oczywiście można by próbować stawiać czoła, przeprowadzać argumentację, szukać porozumienia. Ale to zajmuje czas. A przede wszystkim może wywoływać silne emocje, zmuszać do refleksji, stawiać trudne pytania i burzyć święty spokój. Świętości trzeba wszak szanować. Własne zdrowie również. Szanujesz swoje zdrowie czy narażasz się na konflikty?

Related Posts

Leave A Comment