• piątek , 23 Październik 2020
JAK POMÓC W TRUDNYCH EMOCJACH?

JAK POMÓC W TRUDNYCH EMOCJACH?

Wszyscy- dzieci, nastolatki i dorośli- przeżywając coś trudnego potrzebują przede wszystkim jednej rzeczy, by się ogarnąć. Możesz się okazać jedyną osobą, która to rozumie i potrafi to dać.

Dlaczego pozwalanie na emocje jest takie ważne?

No, przecież nie sprzątasz po ciemku, prawda?

Jeśli nie wiesz, co czujesz, a chcesz zrobić z tym już porządek, wyjść z tego stanu, to to jest tak, jakbyś sprzątał w zagraconym pokoju w całkowitej ciemności. Może i przez przypadek uda Ci się odłożyć coś na miejsce, ale będziesz się potykać, obijać, może nawet przewracać.

Uświadomienie sobie tego, co w Tobie siedzi, wszystkich wygodnych i niewygodnych uczuć, danie sobie prawa do ich odczuwania, to zapalenie światła. Już wiesz z czym masz do czynienia.  

Jak pomóc komuś radzić sobie z trudnymi emocjami?

Przede wszystkim daj do nich prawo. Pomóż je nazwać („wygląda na to, że to sprawiło ci wielką przykrość?”, „to chyba bardzo trudne doświadczenie dla ciebie”, „wygląda na to, że jego zachowanie wyprowadziło cię z równowagi?”) i zrób miejsce do ich przeżycia. Nie próbuj od razu pomagać, poprawiać humor, prawić morały. Daj przestrzeń. Pisałam więcej o tym TU.

A teraz przykład.

Powiedz mi o faktach, a zapomnę. Opowiedz mi historię, a zostanie w moim sercu.

Już nie pamiętam, gdzie to przeczytałam, ale wiem, że działa. A ponieważ ogromnie zależy mi na tym, by to, o czym Ci dziś mówię, zapadło głęboko w Twoje serce, przywołuję pewną historię. Zobacz więc, w jakie malownicze miejsce Cię zabrałam i dlaczego właśnie tam. I zostań zaklinaczem koni. Nie wiesz, o co chodzi? To włącz play 🙂

Related Posts

Leave A Comment