• środa , 28 Październik 2020
OBCY MĘŻCZYZNA Z MOJĄ CÓRKĄ.

OBCY MĘŻCZYZNA Z MOJĄ CÓRKĄ.

Ojciec mojej Córki nie jest jedynym mężczyzną, który z nią rozmawia. Patrzy na nią. I dotyka.

Póki co, Ojciec jest ideałem, jedynym mężczyzną, prawdziwym facetem w Jej życiu. Póki co. Ale przecież nie on jeden buduje Jej świat, wchodzi z Nią w relacje, daje się poznać. Mówi do Niej. Patrzy na Nią. Dotyka.

Kim jesteś, Mężczyzno-przy-mojej-Córce?

Jesteś ojcem innych dzieci. W Twoich oczach rozpoznam, kiedy sam nie masz córki. Patrzysz wtedy na moją z taką tkliwością, o jaką być może sam siebie nie podejrzewasz. Przecież synów wychowuje się inaczej. Widzę, jak z zachwytem przyglądasz się Jej, czasem zastygasz z tym spojrzeniem na ułamek chwili, którą zawsze uchwycę. Zauważasz kolor włosów, jasnych jak piasek z Twoich wakacyjnych zdjęć. Delikatną budowę drobnego ciała, które w każdym wzbudza instynkt opiekuńczy. Właśnie taki- opiekuńczy.

Albo nie masz jeszcze dzieci i nie bardzo wiesz, jak obchodzić się z takim człowiekiem, jak Ona. Co Ci wolno? Ile możesz powiedzieć? Czy możesz podać Jej dłoń na powitanie? Czy to spojrzenie jest jeszcze zaciekawieniem czy czy już obawą przed Tobą? Czy wolno Ci się zaprzyjaźnić i co to w ogóle znaczy w przypadku faceta i dziewczynki? No i jak to, do ciężkiej cholery, zrobić?

Co zrobisz, Mężczyzno-przy-mojej-Córce?

Czy zaprosisz ją do zabawy na równi z jej bratem? Czy pokażesz, że dziewczyny i chłopaki mogą bawić się w to samo? Pozwolisz jej to robić #likeagirl ? Co powiesz jej o byciu dziewczynką? Nie wprost, słowami, które i tak pewnie ciężko byłoby Ci poskładać w kształt myśli. Ale co przekażesz nadawaniem Jej wartości, wyznaczeniem limitów i ograniczeń, skrawaniem na miarę wyobrażeń, symboli, wzorów?

Mężczyzno-przy-mojej-Córce,

jeśli jestem pewna czystości Twoich intencji, pozwolę Ci na spojrzenia, słowa, dotyk. Oboje tego potrzebujecie.

Daj Jej siłę swoich ramion, które uniosą ciężar radości i smutków. Bezpieczne, pewne, troskliwe. Pokaż Jej zainteresowanie, skupione spojrzenie, uważność na to, co chce Ci powiedzieć. Nauczysz się. Nie obawiaj się delikatności. Nie sądź, że źle odczytam Twoje zamiary. Nie uprzedzaj się, nie drętwiej na wszelki wypadek. Ja nie chcę, by bała się Twojej siły. Nie chcę, by miała czego się bać.

Mężczyzno-przy-mojej-Córce, nie jesteś Jej Ojcem. Ale razem z nim definiujesz dla Niej męskość. Daj Jej dzieciństwu bezpieczny, otwarty świat. Podaruj Jej przyszłej kobiecości wzór prawdziwego Mężczyzny.

Related Posts

Leave A Comment