• wtorek , 20 Październik 2020
TEGO NIE RÓB, GDY CI SIĘ ZWIERZAM.

TEGO NIE RÓB, GDY CI SIĘ ZWIERZAM.

Chcę Ci się zwierzyć. Potrzebuję Twojego zrozumienia. Powiem Ci, na czym ono polega, żebyś przez przypadek nie zamknął mi ust. Albo serca.

Ja- Twoje Dziecko. Albo Twój partner, żona, kolega, przyjaciółka. Chcę Ci powiedzieć coś dla mnie ważnego. O tym, co mnie zabolało, zraniło, o napotkanej przykrości. Podzielę się tym z Tobą, bo jesteś mi bliski. Albo po prostu nie mam komu innemu.

Tylko, proszę, nie …

… nie mów, że nic się nie stało. Nie każ mi przestać się zamartwiać. Po prostu mnie wysłuchaj.

… nie chrzań, że takie jest życie. Jeśli jestem dorosła, już o tym wiem. Jeśli jestem Twoim dzieckiem, mam to gdzieś. Nie filozofuj moim kosztem. Po prostu mnie wysłuchaj.

… nie dawaj mi rad. Jeśli będę ich potrzebować, poproszę. Nie chcę, żebyś zastanawiał się nad tym, co mi odpowiesz, kiedy ja otwieram przed Tobą serce. Po prostu mnie wysłuchaj.

… nie wypytuj mnie o szczegóły. Może chcesz je poznać, by wszystko dobrze sobie wyobrazić, mieć ogląd sytuacji, sprawiedliwy osąd. Ale ja przecież nie po to do Ciebie mówię. Ty po prostu mnie wysłuchaj.

… nie broń innych, gdy mówię o mojej krzywdzie. Nawet jeśli bardzo subiektywnej. Pewnie chcesz pokazać mi drugą stronę medalu, drugi koniec kija, drugą wersję i pobudki. Ja się w emocjach do tego nie nadaję, poczekaj. Teraz tylko mnie wysłuchaj.

… nie użalaj się nade mną. To nie jest empatia, gdy będziesz mi powtarzać, jaka jestem biedna i poszkodowana. Takie słowa odbierają mi siły. Żebym ich nie straciła, po prostu mnie wysłuchaj.

… nie próbuj być moim psychoanalitykiem. Nie chcę widzieć w Twoich oczach, jak przestajesz mnie słyszeć i zaczynasz już analizować własne wnioski. Jeśli cenię takie umiejętności, poproszę Cię o ich pokaz. Ale dziś bądź ze mną tu i teraz. I zwyczajnie mnie wysłuchaj.

Wiem, że mnie słuchasz, gdy…

patrzysz mi w oczy. Przerywasz swoje zajęcia, zatrzymujesz się, skupiasz. Lubię te dźwięki, które nie są słowami, a którymi potwierdzasz, że wciąż mnie słyszysz. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze mnie zrozumiałeś, zapytaj o to. Usłyszenie własnych słów w Twoich ustach nie tylko pozwoli nam się lepiej rozumieć. Czasem pomaga mi coś dostrzec. A Ty przecież jedynie powiedziałeś to, co ja. Tylko trochę inaczej.

Related Posts

2 komentarze

  1. Dawny Jez
    3 stycznia 2015 at 00:19 Odpowiedz

    Jak już mówiłam, wielkie dzięki za ten wpis! 😉

Leave A Comment