• piątek , 23 Październik 2020
CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PRZEDSZKOLNEJ GALERII

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O PRZEDSZKOLNEJ GALERII

Galeria ma moc przydzielania przedszkolnych koron i obcinania zbuntowanych głów, które śmiały wychylić się ponad przeciętność. Dyktuje ideał, do którego należy dążyć. Galeria mówi, jak wygląda świat, w którym słońce zawsze jest żółte.

1. Nie martw się, że Twoje dziecko nie skończy pracy, bo jest niecierpliwe/ nie lubi malować/ jest za małe. Pani dokończy za malucha. Albo nie powiesi obrazka.

Pierwsza praca mojego Syna nie zawisła- nie podołał. Przerosła go wydzieranka z koszem owoców w tytule. A przecież galeria musi być reprezentacyjna. Wszystko równo w konturach, bez niedoróbek. Nie ma miejsca na przekorne motywowanie, poddawanie dyskusji, własną interpretację. Tam ma być już na tip top, dzieło skończone. Święty Mikołaj z równo wyklejoną brodą, starannie pokolorowanym farbą płaszczem. Byłam zaskoczona, że Dziedzic poradził sobie z tak drobnymi elementami. Gratulowałam więc nakładu pracy, podkreślałam wysiłek. „To mi pani zrobiła, mamo. Ja bym nie dał rady”.

2. Od tej pory jabłko już zawsze będzie czerwone.

Śliwka fioletowa, słońce żółte, pisanka w zygzaki i fale. I to nie jest zupełnie złe, jeśli wszyscy rozumieją, jaki był cel. Czy chodziło o nawiązanie do tematu przyrodniczego i opowiedzenie obrazkiem, jak wygląda (na ogół) świat? A może o ćwiczenie dłoni (tzw. mała motoryka) i wypełnianie konturu, gdzie kolor jest sprawą co najwyżej drugorzędną? Czy może celem jest kształtowanie charakteru- staranności, wytrwałości, realizowania zadania od początku do końca? To ważne zwłaszcza wtedy, gdy…

3. … będziesz chwalić dziecko za to, że nie wychyla się ponad przeciętność.

Staniecie z dziecięciem pod galerią i jeśli zabraknie refleksji nad wspomnianym wkładem pracy, tudzież celem zadania, w odruchu porównasz dzieło z innymi. Ma tak jak inni? Zrobił lepiej od reszty czy gorzej? Równiej? Staranniej? Można być spokojnym o jego plastyczną przyszłość? Wybacz szczerość, ale jeśli jesteś przeciętnym rodzicem, to odetchniesz z ulgą, gdy zobaczysz, że zrobiło dokładnie tak, jak inni.

A przecież zupełnie nie o to chodzi.

Galeria przedszkolna, to miejsce gdzie dziecko ma okazję być z siebie dumne i zmotywowane, bo daje radę. Po swojemu, na swój własny i wyjątkowy sposób. A obowiązkiem dorosłego, wychowawczyni i rodziców, jest stworzyć warunki, by tak mogło się poczuć. Wychowywanie dzieciaków to ich wspólne przedsięwzięcie. Nie ma co się obrażać, komentować pod nosem albo mieć za złe. Lepiej pogadać jak dorosły z dorosłym, wyjaśnić wątpliwości, zaproponować nowe rozwiązania. Wszyscy dookoła mówią, że edukacja potrzebuje zmian. Tu może być miejsce na ich początek. Pod tablicą z pracami plastycznymi.

 

Related Posts

One Comment

  1. Gosia Sz.
    26 sierpnia 2014 at 13:06 Odpowiedz

    Aga zaskakujesz mnie swoimi artykułami. Zawsze przesyłam je dalej do moich koleżanek matek, chwaląc się, że mam taką mądrą koleżankę przedszkolankę, pedagoszkę itp.:)

Leave A Comment