• środa , 21 Październik 2020
CO ROBIĆ, GDY DZIECI SIĘ BIJĄ.

CO ROBIĆ, GDY DZIECI SIĘ BIJĄ.

To, że dzieciaki się biją, nie świadczy, że jesteś nieskutecznym rodzicem. O Twojej sprawności może świadczyć dopiero sposób, w jaki sobie z tym radzisz. Ile było już Twoich nerwów, poczucia bezsilności, nieudanych prób reagowania? Czas zmienić taktykę!

Jeśli zmiksujesz łatwe przechodzenie od radości do wściekłości, kształtującą się dopiero umiejętność kontrolowania silnych emocji, trudność w pokojowym wyrażaniu przeżywanych uczuć, nieumiejętność zadbania o swoje interesy poprzez dyskusję z przeciwnikiem, to wyjdzie Ci para dzieciaków, które próbują poradzić sobie z konfliktem na miarę swoich możliwości i według najprostszego pomysłu. To zdarza się nawet super świetnym rodzicom, o ile tacy w ogóle istnieją.

Rolą rodzica jest nauczyć dzieci innych metod rozwiązywania swoich konfliktów. A jeśli walka jest poważna, zadbać o ich bezpieczeństwo. Uważaj: NIE decydować za młodych, NIE przeprowadzać śledztwa, NIE sądzić, NIE wkraczać jak tornado. NIE dać się w to wciągnąć.

CO ROBIĆ? JAK ŻYĆ?

Zanim wkroczysz, weź głęboki oddech. Serio, to ważne. Żeby potem nie żałować własnych słów, nie wkurzać się na siebie, co przecież nie raz owocuje wyładowywaniem się na dzieciach. I zapamiętaj:

dzieci_sie_bijakliknij w obrazek, by powiększyć
PRZYPOMNIJ ZASADY
  • W naszym domu nikogo nie bijemy. Jeśli jest spór, rozwiązujemy go innymi metodami.
  • Zabawa w bójkę trwa dotąd, dokąd obie strony się z tego cieszą. Kiedy ktoś płacze, znaczy, że to już nie jest zabawa.
  • Bójka dla zabawy wyklucza uderzanie w …
  • ?

Ważne: bójka dla zabawy może odbywać się tylko w domu. W szkole są kibice, którzy szybko zmienią niewinny sparing w ring MMA.

A KIEDY DZIECI WALCZĄ TAK, ŻE MOŻE IM STAĆ SIĘ KRZYWDA

niebezpieczna_walka_dzieci

Jeżeli między dziećmi jest jakiś poważny konflikt, złożony problem, z którym nie mogą sobie poradzić potrzebne będzie Twoje działanie także później. Nie można takich spraw bagatelizować, bo dzieci czują się lekceważone. Jak wówczas postępować przeczytasz już wkrótce…

A Ty? Jak dotąd radziłaś/-eś sobie z takimi sytuacjami? Masz taktykę czy działasz spontanicznie? Myślisz, że przyda Ci się nowa propozycja? Daj mi znać.

Related Posts

One Comment

  1. O TYM ZAPOMINASZ, GDY DZIECI SIĘ KŁÓCĄ. | AgaRogala
    28 maja 2019 at 09:06 Odpowiedz

    […] CO ROBIĆ, GDY DZIECI SIĘ BIJĄ. […]

Leave A Comment