• poniedziałek , 19 Październik 2020
4 KONTROLNE PUNKTY PRZED WYJŚCIEM DO PRZEDSZKOLA.

4 KONTROLNE PUNKTY PRZED WYJŚCIEM DO PRZEDSZKOLA.

Jak przygotować się do przedszkola? O tym nie zapomnij, bo mogą czekać Cię kłopoty.

1. CZAS PRZED

Czy dajesz dziecku czas na poranne pożegnanie i oswojenie się z nową przestrzenią? Wpadanie na ostatnią chwilę to baaardzo słaby pomysł. Wiem, że w domu wszystko może stać do góry nogami (zwłaszcza jeśli to przedszkolny debiut) ale łagodne wejście w przedszkolną codzienność jest super ważne. Znam to z własnej pracy w klubie malucha- gdy nie ma choć pięciu minut na opatrzenie się dziecka z zabawkami, spokojne siku itp. to wybitnie ciężko o satysfakcjonujący (czyt.: skuteczny i zaangażowany) start dziecka na zajęciach.

Pozbaw młodego własnego stresu– „spóźnię się do pracy”, nadmiernego poganiania. Bo jeśli będzie stawiało opór? Lepiej mieć czas, by jeszcze pogadać z nim w zacisznym kącie niż prosić nauczycielkę o odklejenie od siebie własnego dziecka…

 2. CZAS PO

Masz dla potomka więcej czasu po powrocie z przedszkola? Może sobie spokojnie przy Tobie odreagować, wyprzytulać się? Macie czas na rozmowę o kolegach i koleżankach, o tym, co fajnego dziś robiło. Czy tylko „co było na obiad?”?

3. WIARA

Pamiętasz, by być skarbnicą dziecięcych sukcesów, pełną dowodów na to, że choć może zmiany są trudne, to ono sobie poradziło tak jak wtedy, gdy… coś tam? Zostało pierwszy raz samo z opiekunką, poradziło sobie z jakimś problemem- i dlatego dziś też na pewno da sobie radę? Nie okazuj swoich obaw, nie dziel się nimi przy maluchu. Pamiętasz, mówiłam o tym tutaj:

i jeszcze czysto technicznie, bo choć to oczywistość, to jednak często Rodzicom umyka:

4. UBRANIE

Czy Twoje dziecko ma wygodne ubranie? Czy nie ma tam guzików, ekspresów albo ciasnych gumek, z którymi będzie musiało poradzić sobie samo? Czasem lepszy mało modny dresik niż wdzianko z najnowszej kolekcji. Miękko, luźno, nie za ciepło- to podstawa. A jeśli dziecko na dodatek umie rozpoznać swoje rzeczy ( czasem poważny problem mają z tym sami Tatusiowie), bo wspólnie z rodzicem były naszykowane albo są w jakiś sposób oznaczone- tym lepiej!

Tylko 4 i aż 4. Ale kto da radę jak nie Ty? 🙂

Related Posts

Leave A Comment