Być może warto zapamiętać tylko to jedno, by odechciało Ci się wtrącania.

O co najczęściej kłócą się dzieci? Dlaczego dzieci się kłócą?

Rodzeństwo to nie małżeństwo.

Dlatego z całego serca odradzam godzenie ich na siłę tudzież zmuszanie do przeprosin. Prawda, jaką przekazujemy na Szkole dla Rodziców i Wychowawców daje do myślenia:

Zmuszanie do miłości w rodzeństwie, budzi wzajemną niechęć. Pozwalanie na wzajemną niechęć, robi miejsce dla miłości.

I choć wiem, jak okrutnie to brzmi, bo przecież nie po to te dzieci, żeby się miały nienawidzić… i w ogóle to kochać się miały, wspierać, za ręce trzymać i biec przez łąkę. Niestety, jak powiedziała moja mentorka, rodzeństwo to nie małżeństwo i nikt tu sobie miłości nie ślubował. I z pewnością żaden rodzic tej miłości nie zrobi autorytarnie ją zarządzając. Sorry. Mnie też to boli, mam troje dzieci.

O kłótniach dzieci było już na blogu nie raz. Ale ponieważ co jakiś czas dociera do mnie prośba o pomoc w tym temacie, jak również sama zmagam się z trafiającymi we mnie rykoszetami z domowego pola walki pomiędzy moimi dziećmi, przypominam i Wam, i sobie. Taka mała kompilacja.

Dlaczego dzieci kłócą się o głupoty?

Może jednak warto spojrzeć na problem z ich poziomu?

Co mam robić, gdy moje dzieci się kłócą?

Jak nauczyć dzieci przepraszania?

Być może więcej tu będzie o tym, jak NIE UCZYĆ ale i tak warto przeczytać i/lub obejrzeć, bo w tekstach kryją się moje poprzednie filmy związane z tematem. Enjoy!

Żaden z naszych problemów z dziećmi nie zniknie całkowicie. Jedyne, co możemy zrobić, to zmierzyć się z nim inaczej niż dotąd. Być może na tym ma polegać mądrość rodzicielska.

Dodaj komentarz