• środa , 28 Październik 2020
RODZICU, ZRÓB KARIERĘ W MODELINGU.

RODZICU, ZRÓB KARIERĘ W MODELINGU.

A choćbyś nie chciał to i tak musisz. Bo tu są tylko dwie drogi- nie chcesz i przegrywasz albo starasz się i z dnia na dzień jakoś to ogarniasz. Lepiej lub gorzej ale przynajmniej świadomie.

Wiesz, czym jest modelowanie w wychowaniu?

MODELOWANIE oznacza:

„JESTEM MODELEM” – dziecko patrzy na mnie i widzi, jak się coś robi. Nie dlatego, że mu to tłumaczę, ale pokazuję swoim zachowaniem. Tłumaczenie mogę sobie wsadzić w… kieszeń.

„MODELUJĘ”– kształtuję zachowania, wyrabiam w dziecku nawyki, utrwalam postawy.

Niby nawet nie takie trudne, w sumie logiczne. Jednak KAŻDY  rodzic prędzej czy później nadzieje się na pewną trudność. Podam Ci przykład.

Dziecko nie chce brać udziału w zajęciach dla maluchów. Siedzi obok swojego Rodzica i odrzuca wszelkie jego zachęty. „No idź pobawić się z dziećmi”, „no biegnij, kochanie!”. Po kilku takich zdaniach Rodzic często nabiera podejrzeń, że jego dziecko albo nie jest jeszcze gotowe do takich działań, albo jakieś …aspołeczne. Wszystkie potrafią się bawić a ono najchętniej tylko siedziałoby pod ścianą. „Bez sensu, po co tu w ogóle przyszliśmy?”.

Wiesz, w czym tkwi problem?

MYŚLISZ, ŻE SŁOWA WYSTARCZĄ.

Dziecko uczy się oczami. Widzi i powtarza. Więc jeśli siedzisz pod ścianą to znaczy, że warto siedzieć pod ścianą. Bo TY  tak robisz, a TY jesteś najważniejszy, jesteś guru. Skoro coś robisz, to znaczy, że to jest dobre, fajne i warte zachodu.

To jest strasznie trudne, ja wiem. Bo się nie chce, bo nie ma siły, bo ile to jeszcze będzie trwało, bo jesteś zmęczony, bo ja to nie to samo co ono. Wiem, naprawdę. Pomyśl jednak o takim przykładzie- oczekujesz, że dziecko będzie uważnie Cię słuchało, gdy masz mu coś do powiedzenia. Kiedy zaś ono mówi coś do Ciebie, nie przestajesz scrollować fejsa w telefonie albo sprawdzać bardzo ważnego maila. Czy to nie hipokryzja? Albo oczekujesz, że dziecko będzie miało porządek w swoim pokoju podczas kiedy ono obserwuje, jak dorzucasz kolejne naczynia do tej brudnej góry w zlewie. To nie to samo? A jednak!

Przykro mi ale to nie przejdzie. I lepiej od razu zmień swoje myślenie, żeby się niepotrzebnie nie denerwować.

A teraz obejrzysz sobie film i zostań lepszym Rodzicem 🙂

 

 

Related Posts

Leave A Comment