• sobota , 24 Październik 2020
NIE MÓW TEGO PRZY DZIECKU.

NIE MÓW TEGO PRZY DZIECKU.

To jest to, co od zawsze powtarzam Rodzicom, z którymi pracuję. I w czym oni mi tak często nie dowierzają, dopóki boleśnie sami nie doświadczą, że niestety- coś w tym jest.

Ile razy zdarzyło Ci się, że dziecko idealnie powtórzyło Twoją kwiecistą mowę zza kierownicy albo szczerą opinię na temat osoby, której mimo wszystko nie chciałbyś/ nie chciałabyś z tą opinią zapoznawać? Oczywiście, nie byłoby w tym nic dziwnego, że dziecko powtarza, gdyby nie jeden fakt. Przecież ono, Twoim zdaniem, tego nie słyszało. Przecież uszy miało w drugą stronę.

Małe dzieci nic rozumieją z tego, co mówią dorośli.

Bullshit. Skoro niemowlę orientuje się w sytuacji na podstawie obserwacji mimiki twarzy mamy i taty, skoro rejestruje ich nastroje i panującą w domu atmosferę niczym wrażliwy sejsmograf, to co dopiero starsze dziecko. Takie, które słyszy, że to o nim mowa, widzi zatroskane twarze, kiwanie głowami i te wszystkie „nie”: NIE da rady, NIE wiem, NIE umie, NIE poradzi sobie itd. I dziecko już wie, że coś jest z nim nie tak.

Pamiętaj, że jesteś alfą i omegą.

To jedna z ważniejszych lekcji- to, co mówisz o swoim dziecku jest absolutną prawdą wybrzmiewającą w jego głowie. Choćby się z Tobą nie zgadzało (bliżej wieku dojrzewania) to będzie dyskutować z FAKTEM, jaki przedstawiłeś/ przedstawiłaś na jego temat. Każde Twoje „on jest taki płaczliwy”, „to taka ciapcia”, „tego łobuza to chyba nikt opanuje” itp. zapada w jego nasłuchujące serce. Wiele Cię będzie kosztować późniejsze wlewanie w niego pewności siebie albo przekonywanie, że potrafi zachować się zgodnie z oczekiwaniami.

Ten film jest po to, żeby Ci to jeszcze lepiej wyjaśnić. Daj mi 5 minut 🙂

 

Related Posts

Leave A Comment